parallax background

SINAV HAKKINDA
Talpa Test Center


Sınav Hakkında Bilgiler

ICAO ENGLISH TEST - TEC

The ICAO English Test  will last 30 minutes approximately and it will consist of three different parts.

PART A :ONE-TO-ONE INTERACTION / EXAMPLE PART A PERSONAL INTERVIEW (10 MINUTES) You are expected to be able to speak about your professional life. The interlocutor will ask you some related questions.

PART B :NO VISUAL CONTACT / EXAMPLE PART B AUDIO COMPREHENSION (12/15 MINUTES) You are expected to be able to answer specific questions related to two different audios with no visual contact and also talk about what you have understood from an aviation-related recording after listening to them only once. You will be allowed to take down notes (TALPA Test Center will provide you with pen and paper for that purpose).  You will not be allowed to take these notes after the exam.

PART C: ONE-TO-ONE INTERACTION / EXAMPLE PART C VOCABULARY, STRUCTURE AND PRONUNCIATION (10 MINUTES) You are expected to be able to speak about an aviation-related topic provided in a photograph (Aviation Related Topics).  The interlocutor will ask you some related questions. You will have 20 seconds to look at the photograph before you are asked to start. The test will be recorded on audio or video media for subsequent rating. All notes and recordings are confidential and will be treated according to the applicable law on the Protection of Personal Data.

 
TEST GÜNÜNDE
 • Aday TALPA Test Center'a testin başlayacağı saatten 20 dakika önce ulaşır.
 • Aday TALPA Test Center’a ulaştığında “Candidate Registration Form TTC-001”’u doldurur; lisansının, kimlik ya da pasaportunun taraması yapılır. Kimlik tanımı için fotoğrafı çekilir.
 • Lütfen Test Merkezimize değerli eşyalarınızı getirmeyiniz. Yanınızda getireceğiniz çanta gibi eşyalar sekretarya masasında tutulacaktır; sınav odasına alınmayacaktır.
 • Test sırasında mobil telefon veya başka bir elektronik ekipman kullanımı yasaktır. Test başlamadan önce mobil telefonlar kapatılmalı ve dışarıda bırakılmalıdır.
 • Testin tamamı video ve ses olarak kayıt edilecektir.
 • Sınav odasına girdiğiniz andan itibaren İngilizce konuşmanız gerekmektedir.
 • Testin başlangıcında aday TEC Test’i ile ilgili yönergeleri dinler; interlocutor kayıt başlangıcında adayın kimliğini, günü ve zamanı teyit eder. 
 • Test sırasında adaya A4 kağıt, tükenmez kalem  verilecektir. Eğer aday bu kağıda test sırasında not alırsa kağıt sınav odasından dışarı çıkarılamaz. Bu kağıt sınavı yapan yetkili tarafından yok edilecektir. 
 • Testten sonra adaya doldurması için bir memnuniyet anketi (TTC-006/TEC-020) verilecektir. 
 • Aday aşağıdaki nedenlerden dolayı diskalifiye olabilir:
  • Eğer test sırasında aday test odasının dışındaki herhangi biri ile iletişime geçer ya da iletişime geçmeye çalışırsa.
  • Eğer testi yapan aday bunu üçüncü bir kurum ya da başka bir kişi adına yapıyorsa.
  • Eğer aday genel kurallara ya da sınavı gerçekleştiren yetkilinin yönergelerine uymaz ise.
  • Eğer aday her hangi bir şekilde kopya çekmeye teşebbüs ederse.

ADAYLARA NOTLAR YAPILMASI GEREKENLER:
 1. Teste dinlenmiş, sakin ve iyi hazırlanmış gelin.
 2. Lisansınızı ve kimliğinizi getirmeyi unutmayın.
 3. Uçuş eğitiminize başlamadan önce öğrenebildiğiniz derecede İngilizce öğrenin. Havacılık İngilizcesi sadece radyotelefon konuşmaları değildir, havacılık konularını içeren en sade İngilizcedir. İngilizce öğrenin!
 4. İngilizce becerilerinizin test edildiğini unutmayın.
 5. Bunun sizin testiniz olduğunu hatırlayın ve bu sizin en iyi İngilizcenizi gösterme fırsatınız.
 6. Eğer kafanızda net olmayan konular varsa test başlamadan önce bu konularla ilgili açıklama isteyin.
 7. Testin herhangi bir anında eğer anlamadığınız bir şey varsa bunun tekrarını testi yapan yetkiliden isteyin.
 8. Eğer bir kelimeyi ya da kavramı anlamadıysanız ya da söyleneni duymadıysanız açıklama isteyin.  
 9. Limitlerinizin olduğunu kabul edin. Anlamadıysanız bunu söyleyin.
 10. Teknolojik aletleri kapatıp sekreteryaya bırakmayı unutmayın.

YAPILMAMASI GEREKENLER:
 1. Gireceğiniz teste “bir deneyeyim bakayım” gibi bir bakış açısı ile yaklaşmayın. Geçersiz puan almak enerji, zaman ve para kaybıdır. Aynı zamanda moral bozucudur.
 2. Anlamıyorsanız anlamış gibi yapmayın veya uydurmayın. Bunlar kavrama konusunda düşük puan almanıza neden olur. Anlamadığınızda uydurmaktansa anlamadığınızı söylemeniz daha iyidir. Uydurmak gerçek bir havacılık olayında tehlikeli olabilir.
 3. Her şeyi hatırlamaya çalışmayın. Kısa notlar alın veya sadece hatırladığınızı tekrarlayın. Bu bir hafıza testi değil.
 4. Dil yeterlilik seviyenizin ötesinde olan durumların anlatımına girmeyin. Basit ve iyi telaffuz edilmiş İngilizce içinden çıkılmaz olan komplex bir dilden daha iyidir.
 5. Bir soruyu ya da bir audiyoyu kaçırmanın sizin dezavantajınıza olduğunu düşünmeyin. Bu iletişime geçmek ve öğrenmek için bir fırsattır.
 6. Aynı gün içerisinde sonuçlarınızı beklemeyin. Sonuçlara ulaşmanız minimum 10 iş günü sürecektir.

Kayıt Olun Örnek Sınav